Saved Bookmarks
| 1. |
The velocity of air in a planet is 500m/s. What should be the minimum distance between the source of sound and the obstacle to hear an echo? a) 20b) 25c) 50d) 17 |
|
Answer» B) 25Explanation:Let the distance between the source of SOUND and the OBSTACLE be x metres .Thus the distance travelled by sound to reach back to the source d=2xAs the minimum time required to HEAR an ECHO is EQUAL to 0.1secThus d=vt2x=500(0.1)⟹x=25mI hope it was helpful for you... If yes mark it as brainliest... |
|