1.

The velocity of a car increase from 72 km/hr to 108 km/hr. How much is the work done if the mass of the car is 1000 kg?​

Answer»

tion:CONSIDER the following information about an electric car. Let us assume that the car consumes the equivalent energy of 0.5-1 litre of gasoline to drive 15 km.1 Wh = 3.6 kJ → Energy to lift 100 kg 3.7 meters1 cal = 4.2 J → Energy to RAISE the TEMPERATURE of 1 g water with 1 degree1 MJ = 0.28 kWh → Energy to accelerate a car of 1000 kg to 161 km/h (no air resistance)36 MJ = 10 kWh → Energy content of 1 liter gasolineWhat is the estimated energy required to drive this light electric car for 150 km?1) 50-100 kWh2) 100-200 kWh3) 200-500 kWh4) >500 kWh



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions