1.

The temperature at 5 a.m. was 60C above 0. If the temperature drops at the rate of 30C ever hour, what will be the temperature at 8 a.m.?

Answer»

ANSWER:

As 1 hour=30C

so a TOTAL of 8-5=3hours

therefore,30×3=90C should be reduced

so 60C-90C= -30C.

Hope this WORKS



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions