1.

The temperature at 12 noon was 10 degree Celsius above 0. If it decrease at the rate of 2 degree celcius per hour until midnight ,at what time would the temperature at mid night .

Answer»

TEMPERATURE at 12 noon —> 10° C


Rate of decrease —> 2°C/hour


12 noon to midnight —> 12 HOURS


∴Decrease in temperature = 12X2

= 24°C


Temperature at midnight = 10-24

= -14°C



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions