Saved Bookmarks
| 1. |
the simple interest on a certain sum computes rupees 600 in 3 years and the compound interest on the same sum at the same rate and fir 2 years computes to rupees 410 find the rate of interest |
Answer» Answer:Step 1: Simple Interest, S.I. = Rs. 600 Time = 3 years Let the rate of interest be “R” %. We have, S.I. = P*R*T/100 Or, P = (600 * 100) / (R * 3) ……. (i) Step 2: Compound interest, C.I. = Rs. 410 Time = 2 years We know, C.I. = P [{1 + R/100}ⁿ - 1] Since the P and R is the same for compound interest, therefore, SUBSTITUTING the VALUE of P from (i), we get Or, 410 = [(600 * 100) / (R * 3)] [{1 + (R/100)² - 1] Or, 0.0205 R = [1² + 2R/100 + (R/100)²] - 1 Or, 0.0205 R = 0.02R + (R/100)² Or, 0.0005 R = (R/100)² Or, R = 0.0005 * 10000 = 5 % Thus, the rate of interest is 5%.hope it help u ;) |
|