Saved Bookmarks
| 1. |
The selling price of an article is rupees 20000 and 5% gain find its cost price |
|
Answer» Answer: Cost price of an article is 21052.63 Step-by-step explanation: SP=20000 Gain=5% CP=SP[100/100-G%] =20000[100/100-5] =20000×100/95 =21052.63 PLEASE PLEASE DEAR MARK ME AS THE BRAINLIEST |
|