Saved Bookmarks
| 1. |
The selling price of 12 articles is equal to the cost price of 15 articles. Find his gain percent. |
|
Answer» Step-by-step explanation: SP of each Each article be x then 12 article selling price is 12X which is qual to cost prise of 15 article then for 15 article CP is 12x then for 12 article CP will be 48x/5 then gain is SP-CP = 12x - 48x/5 Gain= 12x/5 gain%= Gain / CP x 100 = (12x/5) / (48x/5) x 100 = (1/4) x 100 =25%
|
|