Saved Bookmarks
| 1. |
the ratio of time taken by a cyclist to go round the outer and inner circumference of a circular path is 20:19;if the path is 5 meter wide,then what will be the lengthbof diameter of inner circle |
|
Answer» RATIO of time=20:19 Breadth of path = 5 m Let LENGTH of path = X m 20:19=x:5 20×5=19x 100=19x 10.0m |
|