1.

The ratio of the length of a vertical pole alength of the pole if the length of the shadow is 2.4 m.nd its shadow on the ground is 7 : 2. Find the

Answer»

Ratiooflengthofverticalpoleanditsshadowis7:2

So,Iflengthofpole=7mThenlengthofshadow=2m Now,Lengthofshadow=2.4mlengthofpole=2.42×7=1.2×7=8.4m(ANS)



Discussion

No Comment Found