Saved Bookmarks
| 1. |
The radius of the base of the cone is 7 cms and its height is 12 cms. Calculatethe volume. |
|
Answer» volume of cone= πr^2h /3=22/7 ×(7)^2×(12) /3= 3.14×49×12/3=1848/3= 616cm^3 vol of cone is 1/3πr^2×h=1/3×22/7×7×7×12=1/3×22×7×12=1848/3=616cm^3 is correct answer 100% |
|