1.

The probability that a family has 4 children is 1/10 .A family is chosen at random. Find the probability that1. A family does not have 4 children2. A family has 4 children

Answer»

Step-by-step explanation:

1. PROBABILITY of having 4 CHILDREN = 1/10

Maximum probability = 1

probability of not having four children = 1 - 1/10

= 9/10

2. probability that a FAMILY has four children is already given that is 1/10



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions