1.

the price of sugar increased by 25%. find the percentage decreased in the consumption so that expenditure remains same?

Answer»

ANSWER:

here is my answer

Let the PRICE before increase be 100

Increased price =25% of 100

25/100*100+100=₹125

When the price is increased to ₹125 she has to reduce ₹25

When the price is increased to 1 she has to reduce 25/125

Rate by which consumption decreases=25/125*100

=20%= answer

pls mark as BRAINLIEST answer



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions