1.

The price of car increased from 180000 to 200000 .find the increase percentage​

Answer»

Answer:

11.1 %

Step-by-step explanation:

ORIGINAL PRICE = 180000 s.

increased price = 200000 rs.

difference = 20 ,000 rs.

increased % =

20000 \180000 \times 100

= 11.1 %



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions