Saved Bookmarks
| 1. |
The price of an apple isrequired to buy 3 apples and 3 bananas?7.8 and that of a banana is乏4. How much money is |
|
Answer» as price of apple is 8hence for 3 apples 3*8=24rupeesand for banana is 4rupeeshence for 3 bananas 3*4=12rupeestotal money required is 24+12=36rupees |
|