1.

The perimeter of a square field is 168m. find the length of the side of the square

Answer»

ANSWER:

The area of the SQUARE field = 1764 SQ m. So each side of the field = 1764^0.5 = 42 m. The PERIMETER of the field = 168 m

Step-by-step explanation:

MARK ME AS BRAINLIEST !!



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions