1.

the PE Of SHM is 0.1sec after crossing the mean position is 1/4of it's total energy. then the period of it's? ​

Answer»

T=0.6sExplanation:Firstly, this is a good question, Hoped you LIKED it too!!Total Energy of SHM is given by mω²A²and PE is given by  mω²(A²-x²)Now;    mω²(A²-x²)= (mω²A²)=>A²-x²==>X=  -----(1)now ;   x = ASIN(ωt)          =Asin(ωt)          ∴ωt=             (0.1)=            ∴T=3/5=0.6s hope this ANSWER is HELPFUL, if so please mark as Brainliest :)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions