1.

The odometer of a car reads 2400 km at the start of a trip and 2800 km at the end of the trip. If the trip took 8 h, calculate the average speed of the car in km/h and m/s.​

Answer»

50km/h , 13.88m/sExplanation:At the start = 2400kmat the end = 2800kmSo, TOTAL DIST. COVERED = 2800km - 2400km = 400 km = 400000mtime TAKEN = 8 h = 28800sSpeed in km/h = d/t = 400km / 8h = 50km/hSpeed in m/s = d/t = 400000m /28800s = 13.88m/s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions