1.

the odometer of a car reads 2000km at the start of trip and 2400km at the end of the trip .if the time is 10hrs the average speed is​

Answer»

11.11m/sExplanation:START of the trip = 2000kmend of the trip = 2400kmSo, distance travelled = 2400 KM - 2000km = 400KM = 400000mtime TAKEN = 10 HRS = 36000sTherefore speed = d/t = 400000m/ 36000s = 11.11 m/s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions