Saved Bookmarks
| 1. |
The mrp of an object is rs. 1920. The shopkeeper allows a discount of 10% and gains 8%. If no discount is allowed his gain % would be? |
|
Answer» MP = (100/(100-D%)) * SP 1920 = 100/90 *SP SP = (1920 * 90) / 100 SP = 1728 SP = CP + 8/100 * CP Let CP = X 1728 = x * 108/100 x = (1728 * 100) / 108 = 1600 CP = 1600 No DISCOUNT is provided so New SP = 1920 Profit % = (1920 - 1600) / 1600 * 100 = 320/16 = 20% |
|