1.

the mass of the earth is 5.976 into 10^24 kilogram and the mass of the sun is 1.98892 × 10^30kg. find the sum of their masses

Answer»

5.976 PLUS 1.98892 is EQUAL to 7.78942
by INDICES a^m plus a^n =a^m+n
therefore 10^24+10^30=10^24+30=10^54
therefore SUM of them = 7.78942 into 10^54



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions