1.

The mass of a copper ball is 3,115 grams. Calculate its volume given that the density of copper is8.9 g/cm

Answer» V = 350cm³Explanation:MASS = 3,115 GRAMS DENSITY = 8.9g/cm³density = mass / VOLUMEVOLUME(v) = mass / densityv = 3115 / 8.9v = 350cm³


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions