1.

The mass of a cannon is 500 kg and it recoils with a speed of 0.25 m/s. What is the momentum of the cannon?

Answer»

Given: 

mass of the cannon = 50 kg

recoil speed = 0.25 m/s 

To find: 

Momentum = ? 

Formula: 

Momentum = m x v 

Solution: 

Momentum = m x v 

= 500 x 0.25 

= 125 kg m/s

The momentum of cannon is 125 kg m/s



Discussion

No Comment Found