Saved Bookmarks
| 1. |
The marked price of an article is Rs.3500 and rate of VAT is 8%.A shopkeeper allows a discount of 20% and still makes a profit of 10%.Find the original cost price of the article and the selling price including VAT. |
|
Answer» M.p=3500vat=8%discount=20%profit=10%vat=8% of 35008/100*3500280m.p. after including vat=3780discount=20%of 378020/100*3780756m.p after discount=302410/100*x+x=3024x=2749.9 |
|