1.

The marked price of an article is? 3,500 and rate of GST is 12%. A shopkeepallows a discount of 20% and still makes a profit of 10%. Find the original coprice of the article and the selling price including GST

Answer»

The market price is 3,500 . So GST(12%) value will be 0.12*(3500) = 420 Now total market price is 3500+420 = 3920 Now suppose the selling price is X. so, on giving discount of 20% the selling price would be (100-20)%*(x) = 0.8x

Now profit % = sp-cp/cp => 0.1 =( 0.8x-3920)/3920 => 392 = 0.8x -3920 so, 0.8x = 3920+392 = 4312. so x = 4312/0.8 = 5390

the selling price is 5390.

no answer is Rs 2850.90;Rs 3136



Discussion

No Comment Found