1.

The marked price of a mixer is 2300 rupees. A customer purchased it for Rs.1955. Find percentage of discount offered to the customer.

Answer»

Marked price = RS 2300

Selling price = Rs 1955

Discount = 2300 - 1955 = Rs 345

Discount PERCENT = Discount × 100 / Marked price

= 345 × 100 / 1955

= 6900 / 391

= 300 / 17

= 17.64 %



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions