1.

The marked price of a book is Rs. 360. The shop keeper sold it for Rs. 306. How much percent discount did the shopkeeper give?

Answer»

Marked PRICE = RS 360

Selling price = Rs 306

Discount = 360 - 306

= Rs 54

Discount percent = 54 × 100 / 360

= 6 × 100 / 40

= 3 × 5

= 15 %



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions