Saved Bookmarks
| 1. |
The Marina trench is located in the Pacific Ocean, and at one place it is nearly eleven km beneath the surface of water. The water pressure at the bottom of the trench Is about 1.1 × 108 Pa. A steel ball of Initial volume 0.32 m3 is dropped into the ocean and falls to the bottom of the trench. What is the change in the volume of the ball when it reaches to the bottom? |
|
Answer» Pressure at bottom ’of the trench = ρgh = 1.1 × 108 Pa Initial volume of the ball = 0.32 m3 Bulk modulus of steel = 1.6 × 1011 Pa Let ∆v the change in volume of Ball when it falls down to the bottom. We know that, B = \(\frac{p}{(ΔV/V)}\) ⇒ ∆v = \(\frac {PV}{B}\) = \(\frac{1.1 \times 10^8 \times 0.32}{1.6 \times 10^{11}}\) = 2.2 × 10-4 m3 Therefore, change in volume of the ball on reaching the bottom of the trench is 2.2 × 10-4 m3 or 220 cm3. |
|