1.

The interest on a certain sum of money is Rs 1.480 in two years and at 10%per yearFind the sum of money?​

Answer»

<P>Step-by-step explanation:

Let P = RS. x

Time (T) = 2 years

Rate (R) = 0%

∴ Interest = (P × T × R)/100 = (x × 10 × 2)/100 = x/5

x/5 = Rs. 1480 (Given)

∴ x = 1480 × 5 = Rs. 7400

Hence the money Rs. 7400



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions