1.

The Indian government charges 11% production tax on tractor over the investedamount. If a tractor produced in a factory costs Rs. 120000, find out theproduction tax amount for per tractor?​

Answer»

Answer:

133200

Step-by-step explanation:

If the Cost of per tractor = 120000

So gov. charges 11% TAX means

the tax VALUES = 13200

The PRICES of per tractor = 133200



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions