Saved Bookmarks
| 1. |
The hot reservoir of an ideal carnot engine is at 800K and its sink is at 400K. The amountof heat taken in it in one second to produceuseful mechanical work at the rate of 750 Jis |
| Answer» QL = 750Explanation:EFFICIENCY is 0.5Qh = 2QlW = Qh-Ql = 2Ql-Ql = Ql = 750J | |