1.

The height of a cone is 28 cm and the base area is 3850 sq.cm. Find the radius of the base of the cone. *​

Answer»

Given,

The base area of the cone = 3850 cm²

To find,

The RADIUS of the base of the cone.

Solution,

We can EASILY solve this mathematical problem by using the following mathematical process.

Let, the radius of the base = r cm

Area of the base = πr² cm²

According to the DATA MENTIONED in the question,

πr² = 3850

r² = 3850 × 7/22

r² = 1225

r = √1225

r = 35

Hence, the radius of the base of the cone is 35 cm.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions