Saved Bookmarks
| 1. |
the gravitational force produced between any two objects kept 2.5*10^4 km apart is 580 N. At what distance should they kept so that the gravitational force becomes half. |
| Answer» TION:F=580Nr=2.5×10000kmF'=F/2=290Nr'=?we KNOW that F=GmM/r²F'=GmM/r'²dividing the TWO equationF/F'=580/290=2=r'²/r²r'²=2×2.5×10000 =50000r'=223.6 KM | |