1.

the first 30 km at 36 km an hour, at what speed must it travel for the rest of the distance in orderto complete the journey in time? 50 kmlhn

Answer»

A----------------------------B55km= ABTotal time= 1 hour 20 minTotal distance travelled= 30kmS1= 36km/hrT1= distance travelled/S1=30/36=5/6 hr=50minremaining time= 40 min = 4/6 hrremaining distance= 25kmrequired speed= 25/(4/6) km/hr=25*6/4 km/hr=150/4 km/hr= 37.5 km/hr

hit like if you find it useful



Discussion

No Comment Found