1.

The energy of an electron of hydrogen atom in 2nd main shell is equal to (a) – 13.6 eV atom-1(b) – 6.8 eV atom-1 (c) – 0.34 eV atom​​​​​​​-1 (d) – 3.4 eV atom​​​​​​​-1

Answer»

(d) – 3.4 eV atom-1

Energy of an electron in 2nd main shell = (-13.6)Z2/ n2 ; 

Z = 1, n = 2 

E = -13.6 / 22 

= - 13.6/4

= -3.4 eV atom-1



Discussion

No Comment Found