| 1. |
The distance between the rails of the track is 1.67 m. How much the outer rail be elecated for curve of 0.5km radius, so that a train moving with speed 54kmh^(-1) can take safe turn on track. |
|
Answer» Explanation:Brainly.inWhat is your question?sumanmohapatra2003Secondary SCHOOL Physics 8+4 ptsA train has to negotiate a curve of 400m by how much the outer rail be raised with respect to inner rail for speed 48km/hr. The distance between rails is 1m?REPORT by Taragarasha 27.09.2016Answer Radius of curved path is r. Width of path is b m. the outer edge is raised by H w.r.t inner edge so that a car with speed V can PASS safe over it. the value of h istanθ = v²/rg=h/bh=v ²b/rgsubstituting the values according to given question,v=48km/h =(48x 1000)/60x60m/s⇒40/3 m/sb=1mr=400mg=9.8m/s2h=(40/3)²x1/400x9.8⇒0.0045m⇒4.54cm |
|