1.

The displacement of a particle moving in one dimension, under the action of a constant force is related to time t by equation, t = vx+ 3, where x is in metre and t in second. Find the displacement of the particle when its velocity is zero.

Answer»

t = v1 +3. hence x = t2 - 6t + 9

and v = dx/dt =2t -6.

For v = 0, t = 3 seconds.

Putting the value of t in the equation of x, we have 

The displacement, x =t2 -6t +9

= (3)2 - 6 x 3 + 9 = 0.



Discussion

No Comment Found