1.

The difference between two selling price of a t-shirt profits of 4% and 5% is $6 , find : (a) cp of the t-shirt (b) the two selling price of the t-shirt

Answer»

Answer:

$600, $630, $624

Step-by-step EXPLANATION:

The difference between two selling price of a t-shirt profits of 4% and 5% is $6 , FIND :

(a) cp of the t-shirt

(b) the two selling price of the t-shirt

=============

  • 1.05 * cp - 1.04 * cp= $6
  • 0.01 cp= $6
  • cp= $600
  • 1.05 cp= $630
  • 1.04 cp= $624

very expensive t-shirt :)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions