1.

The difference between the costprice and sales price of an article isRs. 240. If the profit percent is 20,at what price was the article sold.(A) Rs. 1240 (B) Rs. 1440(C) Rs. 1600 (D) Rs. 1400​

Answer»

Answer:

The article was sold for RS. 1440

Step-by-step explanation:

Profit = Rs. 240

Profit percent = 20% , LET c.p be X

ATQ,

240/x x 100 = 20

24000/x = 20

= 24000/20 = x

1200

Since s.p - c.p = 240

1200 - s.p = 240

s.p = 1200 + 240 = 1440



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions