1.

The diameter of zinc atom is 2.6 Å. Calculate (a) radius of zinc atom in pm and (b) number of atoms present in a length of 1.6 cm, if the zinc atoms are arranged side by side lengthwise.

Answer»

(a) 1 Å = 102 pm

Therefore 2.6 Å = 2.6 x 102 pm = 260 pm

(b) Length of the scale = 1.6 cm = 1.6 x 1010 pm

Diameter of zinc atom = 260 pm

No. of zinc atoms placed side by side = {(1.6 x 1010 pm)}/{(260 pm)} = 6.154 x 107



Discussion

No Comment Found