1.

The diameter of a wheel is 48cm. If the car travels at an average speed of 3.5km/h.Find the number of revolutions made by wheel per min. (take pie to be 3.142)?

Answer»

Explanation:

Given : Diameter of car wheel = 60 cm

Radius = 30 cm (radius is half of diameter)

=0.3 m (1 cm = 0.01 m)

Circumference of the wheel = 2\pi r

= 2(3.142)(0.3)=1.8852 meters

Average Speed of the car is 13.2m/s .

One hour = 3600 seconds

Distance covered in one hour = 3600x 13.2 =47520 meters

Number of REVOLUTIONS in one hour = (Distance covered in an hour) ÷ (Circumference of the wheel )

= 47520 ÷ 1.8852 =25206.8746022 ≈25207 [Rounded to the nearest WHOLE number.]

∴ The car MADE 25207 revolutions per hour .



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions