1.

the diameter of a circular coil is 31.4*10^-2m and its number of trun 400.for what amount of current flow in the coil the magnetic field at the centre of the coil will be 4*10^-4wb^-2​

Answer»

Magnetic field at center due to one RING is B.Hence, due to N ring is B,B=nB 1 where n=500turns.B 1 = 2rμ 0 I where I=current through ring, r=radius of ring.B=500× 2×π×10 −2 4π×10 −7 ×5 =5×10 −2 =0.05T



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions