1.

the current in a conductor varies with time t s is equals to 2T + 3 square I is in ampere and t is and second electric charge flowing through a section of conducted during t is equals to 2 second 2 t is equals to 3 second is​

Answer»

rent flowing through the conductor is 24 COULOMB.Explanation:From question,I = 2t + 3t²dQ/dt = 2t + 3t²The CURRENT from 2 seconds to 3 seconds is:Q = ∫dQ/dt = Q = [2t²/2 + 3t³/3]³₂Q = [t² + t³]³₂On applying the limits, we get,Q = (9 + 27) - (4 + 8)Q = 36 - 12∴ Q = 24 coulomb



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions