1.

the cost price of an article is 30% of its selling price. what percent is the selling price to that of the cost price

Answer»

Let,
the SP of ARTICLE = RS X
cp of article = 30÷100× X
= 3X÷10
(X÷3X÷10)×100. =3.333......%



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions