1.

The cost of packaging of the oranges is 20% the cost of fresh oranges themselves. the cost of oranges increased by 30% but the cost of packaging decreased by 50%, then the percentage change of the cost of packed oranges, if the cost of packed oranges is equal to the sum of the cost of fresh oranges and cost of packaging

Answer»

Answer:

The percentage CHANGE of the cost of packed oranges is 16.6%.                

Step-by-step explanation:

Given : The cost of packaging of the oranges is 20% the cost of FRESH oranges themselves. The cost of oranges increased by 30% but the cost of packaging DECREASED by 50%.

To find : The percentage change of the cost of packed oranges, if the cost of packed oranges is equal to the sum of the cost of fresh oranges and cost of packaging?

Solution :

Let the cost of oranges be Rs.100.

The cost of packaging of the oranges is 20% the cost of fresh oranges themselves.

Packaging cost is \frac{20}{100}\times 100=20

Initial total cost = Cost of oranges + Packaging cost

Initial total cost = 100 + 20

Initial total cost = Rs.120

The cost of oranges increased by 30% but the cost of packaging decreased by 50%.

i.e. the cost of the oranges = 100+\frac{30}{100}\times 100=130

The cost of packaging = 20-\frac{50}{100}\times 20=10

Fresh total cost = 130+10=Rs.140.

Increased cost = Fresh total cost - Initial total cost

Increased cost = 140-120

Increased cost = 20

Percentage increased cost is \frac{20}{120}\times 100= 16.6\%

THEREFORE, The percentage change of the cost of packed oranges is 16.6%.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions