1.

The cost of 6 (1/4) kg of apples is Rs 400. At what rate per kg are the apples being sold?

Answer»

The cost of 6 (1/4) kg = (25/4) of apples is Rs 400

Cost of apple per kg is = (25/4) /400

= (4/25) × 400

= Rs 64



Discussion

No Comment Found