1.

The cost of 4kg onion, 3 kg wheat and 2 kg rice is Rs. 60. The cost of 2kg onion, 4 kg wheat and 6 kg rice is Rs. 90. The cost of 6 kg onion, 2 kg wheat and 3 kg rice is Rs. 70. Find cost of each item per kg by matrix method

Answer»

The cost of 4kg onion, 3 kg wheat and 2 kg rice is Rs. 60. The cost of 2kg onion, 4 kg wheat and 6 kg rice is Rs. 90. The cost of 6 kg onion, 2 kg wheat and 3 kg rice is Rs. 70. Find cost of each item per kg by matrix method



Discussion

No Comment Found