1.

The cost of 2kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2kg of grapes is Rs. 300 Represent th situation algebraically and geometrically.

Answer» The cost of 2kg of apples and 1 kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2kg of grapes is Rs. 300 Represent th situation algebraically and geometrically.


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions