| 1. |
The cost of 1 m cloth is Rs 44 4/5.Find the cost of 3 3/4 m of cloth |
|
Answer» Answer: Length of cloth NEEDED for stitching 1 shirt=2 m 15 cm =2 m+15 cm =2×1 m+15 cm =2×100 cm+15 cm (SINCE 1 m=100 cm) Length of cloth needed for stitching 1 shirt=200+15=215 cm Total length of cloth available=40m since 1 m=100 cm Total length of cloth available=40×100cm Total length of cloth available=4000cm Total NUMBER of shirts can be MADE from available cloth = Lengthofclothneededfor1shirt Totallengthofclothavailable
Total number of shirts can be made from available cloth= 215 4000
Quotient=18 and Remainder=130 ∴ number of shirts that can be made=18 and remaining cloth=130 cm =100 cm+30 cm since 1 m=100 cm Remaining cloth=1 m30 cm |
|