1.

The condition of air in a closed room is described as follows. Temperature = 25°C, relative humidity = 60%, pressure = 104 kPa. If all the water vapour is removed from the room without changing the temperature, what will be the new pressure ? The saturation vapour pressure at 25°C = 32 kPa.

Answer»

T = 25°C P = 104 KPa
RH =VP/SVP
[SVP = 3.2 KPa, RH = 0.6]
VP = 0.6 × 3.2 × 103 = 1.92 × 103 ≈ 2 × 103
When vapours are removed VP reduces to zero
Net pressure inside the room now = 104 × 103 – 2 × 103 = 102 × 103 = 102 KPa



Discussion

No Comment Found