1.

The cmpound interest on rs.4000 at the rate of 10% for 2 years is

Answer»

CI = PRINCIPAL (1 + rate/100)^t - Principal


= 4000 (1 + 10/100)^2 - 4000

= 4000 ( 1 + 1/10) ^2 - 4000

= 4000 ( 11/10) 2 - 4000

= 4000 * 11/10 * 11/10 - 4000

= 4840 - 4000

= 840



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions